Biblioteka XXI wieku – lemowskie apokryfy

Biblioteka XXI wieku” to niezwykłe dzieło Stanisława Lema, które trafiło do czytelników w 1998 roku pod tytułem “Apokryfy”. Jest to zbiór fikcyjnych recenzji i wstępów do książek, które nigdy nie istniały. W ramach tego fascynującego projektu, Lem mistrzowsko parodiuje różnorodne style literackie, by następnie zanurzyć się w tworzenie apokryficznych koncepcji świata i człowieka. Teksty te, pełne nieskończonych tekstów i szalonych pomysłów osuwają się w groteskowy absurd lub okazują się przenikliwą prognozą przyszłych stanów cywilizacji.

Teksty nigdy dotąd niepublikowane razem

Wydanie “Biblioteki XXI wieku” to wyjątkowy moment dla miłośników twórczości Lema. Niniejsza edycja zawiera dwa wcześniej osobno wydane dzieła: “Prowokację” (1984) i “Bibliotekę XXI wieku” (1986), łącząc je w jedną spójną całość. To pierwsze łączne wydanie tych dwóch książek, ukazujące je jako jedno, spójne dzieło.

Eksperymenty literackie i intelektualne spięcia

Stanisław Lem nieustannie zadziwiał swobodnym poruszaniem się między fikcją literacką a eseistyką. “Biblioteka XXI wieku” to trzeci tom w cyklu “Apokryfy,” gdzie Lem parodiował różne style, eksperymentował z tonami i stylistyką, a także mieszał istniejące poetyki powieściowe z głębokimi refleksjami na temat natury wszechświata, przyszłości nauki i ludzkiej cywilizacji.

Nowe odkrycia: “One Human Minute” w pełnej krasie

Niniejsze wydanie ma także coś niezwykłego do zaoferowania. Tekst “One Human Minute” po raz pierwszy ukazuje się razem z rozdziałami II i III, wcześniej nigdy niepublikowanymi w języku polskim. To unikalna okazja dla czytelników, by odkryć nowe aspekty twórczości Lema, które do tej pory były niedostępne. “Biblioteka XXI wieku” to nie tylko zbiór fikcyjnych recenzji, ale również podróż przez umysł jednego z najbardziej wyjątkowych polskich pisarzy. Lem czyta kulturę, interpretuje, ocenia i zaprasza czytelników do tego samego. To nie tylko lektura, to intelektualna podróż między tym, co dla czytelników zwyczajne, a tym, co niesie nieokiełznana wyobraźnia autora.